Zamów wycenę Skontaktuj się z nami telefonicznie lub po przez email i umów się na wycenę. Pamiętaj że to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje.

Układanie kostki brukowej

Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej, teren musi zostać zniwelowany a nadmiar ziemi wywieziony. Proces ten nazywamy korytowaniem.

W zależności od zapotrzebowania korytowanie odbywa się na głębokość 30 cm dla samochodów do 3,5t (podjazdy, drogi dojazdowe, parkingi) oraz 20 cm dla ruchu pieszego (chodniki, alejki, opaski).

Niekiedy występuje zapotrzebowanie na wykonanie podbudowy wytrzymującej większy nacisk, w takim wypadku korytowanie odbywa się na głębokość min. 50 cm a dokładną specyfikacje uzgadniamy z klientem.


Kolejnym etapem jest przygotowanie podbudowy i utwardzenie jej mechanicznie. Podstawą solidnego wykonania każdej nawierzchni z kostki brukowej jest prawidłowo wykonana podbudowa.

Nasza firma wykonuje podbudowę z kamienia naturalnego. Stosujemy zarówno kruszywo łamane z kopalni porfiru w Zalesie jak i kruszywo z Kopalni Diabazu Niedźwiedzia Góra w Tenczynku.

Podbudowa składa się zazwyczaj z trzech warstw kamienia o różnej granulacji. Na dolną warstwę podbudowy stosujemy kamień o granulacji 30mm - 60mm, druga warstwa to kliniec 0 - 30mm. Ostatnią warstwą jest tz. "zerówka" czyli drobny kamień naturalny 0 - 0,16mm.

Po równomiernym rozsypaniu kamienia, utwardzamy podłoże przy pomocy zagęszczarek do gruntu. Tak przygotowana podbudowa daje nam gwarancje że powierzchnia kostki będzie równa i nie zapadnie się.


Gdy podbudowa jest już gotowa, można przystąpić do właściwych prac brukarskich. Zanim rozpocznie się układanie samej kostki, należy postawić wszelkie niezbędne obrzegowania (obrzeża, krawężniki, palisada), tak aby układana kostka nie rozsuwała się.

Ostatnia warstwa podbudowy zostaje wyrównana i przygotowana pod właściwe układanie kostki brukowej. Ważne jest też aby układana kostka miała odpowiednią grubość. Nawierzchnie narażone na większy nacisk tj. powyżej 10t powinny być układane z kostki o grubości min. 8 cm, dla samochodów osobowych 6cm, pod ruch pieszy wystarczy kostka o grubości 4 cm.

Gdy układanie kostki zostanie zakończone, powierzchnię ubija się przy pomocy małej zagęszczarki, następnie szczeliny między kostkami zostają wypełnione piaskiem, dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię z kostki brukowej gotową do użytkowania.